Forgot password or username?

2018 National Exhibition Entries

Saturday, March 17, 2018 - Sunday, April 29, 2018

Oglethorpe University Museum of Art

Entries


El Series #2, Chicago
36x36
1st Place
John Salminen

Toxic Beauty: Fish Tales V
27x15
2nd Place
Lance Hunter

St. Jacques I: The Way
30x22
3rd place
Bruce Bobick

Torment
26x18
4th Place
Ric Skees

Pl├╝chow Landscape II
22x30
5th place
Kristin Herzog

Laundry Alley
30x22
6th Place
Linda Baker

Metamorphosis
18x10.5
7th place
Karen Schaaf

Facets
30x22
8th Place
Chris Krupinski

Champagne #2
28x20
9th place
Susan Lackey

Spanish Muse
21x20
10th place
Michael Holter

Coming Around the Mountain in Orange
15x19
11th place
Elaine Nunnally

Blue Heat
18x24.5
12th place
Jackie Dorsey

The Golden Hour
21x29
13th place
E. Jane Stoddard

Appalachian Night
18x14
14th place
Mauro Bisiacchi

Play of Light- Las Vegas
20x26
15th place
Ryan Fox

Stringing a Thought-Home
14x21
Honorable Mention
John James

House Party
28x20.5
Honorable Mention
Lisa Arnold Franklin

In The Greenhouse
24x20
Honorable Mention
Georgia Mason

Luby's in Houston
23x22
Anne Abgott

Travelers Rest
11x14
Loretta Addison

Midnight Run
21x29
Gloria Baker

Wild Ones
18x24
Ally Benbrook

Morning View
27x27
Matthew Bird

INTO THE LIGHT
22x28
MARILYNNE BRADLEY

Tri Bianchi
22x30
Karen Fletcher Braverman

Lagunitas Creek
13x10
John Bucklin

License to Chill
20x16
Lana Cease

Maggie's Nap
16x20
Durinda Cheek

Washerwoman Series #28
9x13
E. Richard Clark

Concentration
23x17
Cheryl Coniglio

The Candy Apple Maker
16x11
Mary Ann COX

Hidden Beach, Cinque Terra, Italy
14.5x22
Sally Davies

Passage to the Past
20x14
Geri Davis

Alafia Rendezvous
22x15
Kathleen Durdin

Santorini Hillside
14x28
Edie Fagan


27.5x20.5
Steve Garner

Waiting For So Long
18x24
Antoaneta Georgieva

Nomad's Vision XXXI
12x15
Lynne N. Hardwick

Branching Out
13x9.5
Janine Helton

Wading Out
28x40
Anne Hightower-Patterson

Buoyant!
21x22
Catherine Hillis

fragmentation
21x29
Carol Hubbard

Kiva, Oak Tree House
14x12
Larry Hughes

Late Afternoon Egret
28x21
Elaine Jary

A Drift of Swans
29x21
Deborah Jinkins

Flow
21x29
Kie Johnson

Lacey Reflections
13x24
Ardythe Jolliff

Red Reflections
15x22
mollie jones

Pemaquid Lighthouse
13x20.25
David Jones

A Dancers Body
22x12
Bev Jozwiak

Queen Agnes - Crucian Carnival Series
14x21
Michele Tabor Kimbrough

Lalla, Tangier
29x20
Steven Kippels

Bobcat Curiosity
9x12
Rebecca Latham

Making Connections
15x21
Alexis Lavine

Two pigs
11x14
Renee Maciejewski

Chanoyu Maiko
32x20
Kim Minichiello

Morning Commute
12x12
Judy Mizell

"High Stepping"
14x18
William Morris

Curiosity
19x24
Verena Murvin

Night Life
21x22
Vickie Nelson

O' Reilly's Sheep Farm
30x22
Sue Pink

Last Calf
13.5x10.5
Bambi Rogers

Temptation
30x22
SusanJane Donohoe

Back in Time
29x21
Judy Saltzman

Wrapped In Light
16x23
Susan Keith

Cultivating Calm
20x27
Diane Schmidt

Painters Table
22x30
Charles Sharpe

Next Stop Brazzaville
21x29
Jacob (Jake) Leibovitz

Forget the Heat
20x14
r mike nichols

Homeless
22x30
Mary Spellings

View from the Rialto, Venice
15x22
Mel Stabin

Dream Catcher
26x20
Melanie Sheldon

Still Together
14.5x10.5
Karen Sturm

Old Series XII 2017
24x22
Dashuai Sun

Rack'm Up
11x15
Philip Thomas

Biltmore
16x24
Diana Toma

Lemoncello
18x24
Carmella Tuliszewski, NWS

The Girl With Popcorn Dress
24x18
Daniela Werneck

Curry's at the Rim
18x18
Barbara Yoerg

  • Donate

    Please support watercolor artists in Georgia. We welcome your donation in any amount. You may also use this link to donate to our Annual Exhibition Awards Fund.
  • Join/Renew Membership

    Membership Type

    Member Name

    Address

    City, State

    Zip

    Phone

    Email